Kategorie: IT

Nastavení soukromí na FB - ty můžeš a ty zase ne!

V současné době má 90% uživatelů internetu svůj profil na sociální síti jménem Facebook. Někteří už dokonce mají nastavené striktně soukromí proti neznámým lidem a chrání se tak ukradení identity a podobným levárnám. Co ještě zas takovým standartem není, je nastavení správného soukromí pro jednotlivé seznamy našich přátel. Více o skupinách přátel a jejich nastavení v článku.

Facebook soukromí

Autor: KdoSiOdJinud | Vydáno: 4.1.2012 15:21 | Přečteno: 24003x | Komentářů: 6

K čemu jsou seznamy přátel dobré?

Tak, jako můžete zakázat lidem co nemáte v přátelích vidět vaše fotky/zeď/informace, tak můžete filtrovat i to co vidí vaši přátelé. Je to vhodné především v případech, kdy nechcete, aby určitá skupina lidí něco věděla nebo jí tím jednoduše nechcete obtěžovat. Otázka položená na vaší zdi veřejná pro všech XYZ přátel je otravnější, než když jí zviditelníte třeba jen pro 30 spolužáků, kterých se týká...

Další výhodou skupin je tzv. invisible stav známí třeba z icq. Pokud nechcete, aby vás na facebook chatu viděla jen určitá osoba, dejte jí do seznamu tomu určeného - umístění trvá několik vteřin a daná osoba vás už nebude otravovat :) Jak na to tedy?

Vytváření skupin přátel

K tomu, aby byly seznamy přátel efektivní a vůbec platné je potřeba mít roztříděny všechny přátele. Uděláme to celkem jednoduše.

  Založení seznamu

 • přejdeme na profil člověka co bude do nové ještě neexistující skupiny patřit
 • nemusíme ho mít ani v přátelích, klikneme na tlačítko "Přátelé" nebo "Požádat o přátelství" viz. obrázek, to stejné lze udělat v již existujícím seznamu přátel.
 • dáme zobrazit všechny seznamy pokud nejsou vidět a zvolíme "Nový seznam" - potvrdíme enterem

Takto jsme vytvořili nový seznam a osobu do ní přidali, některé seznamy se nám vytváří samy a to intuitivně pomocí údajů o škole / zaměstnání / bydlišti a podobně.

  Přidávání dalších přátel do seznamu

  Nyní aby jste nemuseli na každý profil zvlášť, můžete využít této cesty:

 • přejděte do seznamu, který chcete editovat (například vyhledáváním viz.obrázek)
 • vpravo nahoře zvolte "Spravovat seznam" a vyberte volbu "Přidat/odebrat přátele"
 • v tabulce co se zobrazí můžete přidávat / odebírat a také zobrazit pouze členy daného seznamu

Tímto způsobem si roztřídíte všechny přátele, doporučuji nedávat jednoho člověka do více seznamů - zbytečně si zkomplikujete život (při procházení nových statusů daných seznamů uvidíte daného člověka se stejným statusem víckrát a podobně).

Když pak na hlavní stránce vlevo najedete myšítkem na vytvořené skupiny, můžete si ty nejdůležitější přidat do oblíbených. Vaše hlavní stránka pak bude vypadat podobně této:

...procházení jednotlivých oblastí je pak přehlednější. Seznam skupin neberu jako nějak soukromí (beztak všechno co tu zveřejňuji najdete i v sekci About me :) )

Můj status uvidíte jen vy! Oni už ne...

Při psaní statusu můžete nyní využít buď klasického filtrování (veřejný nebo pouze pro přátele), nebo navíc můžete zveřejňovat pro dané seznamy (položka "zobrazit všechny seznamy"). Při výběru vlastní nastavení můžete do parametrů zobrazení zadávat místo jmén taktéž i jména těchto seznamů - takže status můžete zveřejnit opravdu už jen těm, kterým chcete.

Facebook chat a invisible trik

Častá otázka: můžu být neviditelný a vidět, jestli ten před kterým se schovávám je on-line?

Odpověď je NE. Nejde to, buď uvidíte jeho a on vás, nebo nikdo nikoho. Našimi seznamy však můžeme dosáhnout toho, že se budeme moci ukazovat jen těm co chceme. Osobně jsem to vyřešil skupinou "invisible", do které jsem nikoho nepřidal. Jakmile mě někdo omrzí, přejdu na jeho profil, ze stávající skupiny ho jednoduše vyhodím a přidám ho do invisible - záleitost 3 kliknutí.

Facebook chat pak mám nastavený následovně:

Zvláštní seznam "Omezeno"

Je to seznam zavedený defaultně facebookem, jakmile do tohoto seznamu někoho dáte (a nebude v jiném), neuvidí žádné vaše příspěvky (jen ty co dáte jako úplně veřejné) - tento seznam můžete využít jako já invisible.

Závěrem

Nastavení soukromí není jen o seznamech přátel, je toho mnohonásobně více - ale roztřídění přátel do základních seznamů je první krok k úspěšnému směrování statusů a informací. Takže just do it! :)

Komentáře rss

Pokud hledáte službu či máte dotaz mimo téma článku, využijte prosím sekci Nabídky / poptávky.


, vypnutí chatu odpovědět

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze nějak nastavit vypnutí a zapnutí chatu jen pro některé přátele ? Dříve jsem toto měla v nabídce při vypnutí a zapnutí chatu, dále byla i možnost vypnutí chatu kromě .... Toto se mi v nabídce již nezobrazuje a mám jen možnost VYPNOUT CHAT PRO VŠECHNY PŘÁTELE a pak další bod v angličtině a vzhledem k tomu, že angličtinu neovládám ani nevím, co znamená. Můžete mi, prosím, poradit ? Děkuji.

, přátelé přátel odpovědět

Dobrý den, chci se zeptat, jak zabránit tomu, aby mé statusy viděli Přátelé přátel. Když někdo z mých přátel dá like nebo komentář k mému statusu, zobrazí se to jeho přátelům. Lze to vyřešit nastavením seznamů přátel?
Děkuji.
Monika Sekulová

, potřebuji radu odpovědět

Dobry den Minuly tyden si mě přidala přitelkyne do přatel a ja ji omylem odmitla a ted se nemužem navzajem přidat Jak to udělat aby jsme se mohli znova přidat Děkuji

, Fb filtrování přátel odpovědět

Zajímalo by mě,jak se případně zobrazuji těm,které jsem dal do seznamu abych pro ně byl neviditelný.Jestli je to tak,jako při vypnutí daného přítele na chatu,že on mi zmizí zcela z té postranní lišty a patrně i já jemu anebo jestli mě pořád vidí v tom chat sloupci přátel,ale jako nepřipojeného?

, problém na fb odpovědět

Ahoj, můžu se prosím zeptat na můj problém na fb?po přihlášení mi na hlavníí stránce nezobrazí seznam přátel a nemůžu ani číst příchozí zprávy.Vyhazuje mě to hlášku: vysoký stupeň zabezpečení RC4 klíč 128 bitů.. :( Ověřovatel je VeriSign, Inc..

Dík za radu, jak mám dál postupovat..

icon odpověděl(a)

Podle mě by mělo stačit odstranit certifikát z PC a mělo by být po "problému" www.ehow.com/how_6889082_remove-verisign.html https by mělo být funkční i tak