Kategorie: Co se jinam nevešlo

3D piškvorky

Hra která je tu s námi už nějaký ten pátek, dostane nás z nudy, dokáže nás naštvat, pobavit, rozzuřit, ale také nás donutí trochu přemýšlet! Ano je řeč o piškvorkách, ale proč se omezovat na hrací plochu papíru? Zkusíme hrát v prostoru? Šlo by to? Jsem si jist že ano!

Autor: KdoSiOdJinud | Vydáno: 14.12.2008 20:41 | Přečteno: 22893x | Komentářů: 0

Klasické piškvorky, určitě každý zná. Defaultně vyhrává ten kdo docílí řady z 5 svých symbolů, nejčastěji kolečka a křížky. Máme tedy 4směry do kterých může být naše výherní pětka orientována, hrajeme na hrací ploše která jde definovat osou X a Y, hrajeme tedy v dvourozměrné, chcete-li dvoudimenzionální hrací oblasti. Tak to by bylo k základním, pro nás obyčejným piškvorkám...

Když si převedeme naše piškvorky do trošku jiné podoby, dostaneme (můžeme tomu tak říkat) souřadnicové piškvorky. Hráči pak nemusí kreslit křížky a kolečka, ale píší souřadnice, výherní kombinace by pak mohla vypadat takto:

[1,1];[2,2];[3,3];[4,4];[5,5]

Upozorňuji že nejde o klasické zobrazeni v kartézské soustavě souřadnic, představte si hraci plochu jako se používá pro hru lodě, přjíklad označení souřadnic je na obrázku:

Při hře souřadnicových piškvorek můžeme zakreslovat na čtverečkovaný papír, ale pro potrápení paměti a představivosti doporučuji zapisovat pouze souřadnice do sešitu. :o)

Když už chápeme souřadnicové piškvorky můžeme se vrhnout do hracího pole které bude trojrozměrné, chcete-li trojdimenzionální. Souřadnice nebude [x,y] ale například [x,y,z] kde Z určuje vrstvu v které se políčko nachází.... Plusové hodnotý jsou směrem nahoru, záporné naopak... Výherní kombinace (kterých je nekonečně mnoho) může být například:

[1,1,1];[2,2,2];[3,3.3];[4,4.4];[5,5,5]

Tuto hru už budeme těžko kreslit na jeden papír, můžeme si však nakreslit nekolik hracích ploch pro 2D souřadnicové piškvorky a očíslovat je jako vrstvy, tato pomůcka nám pak může být nápomocná...

Když bude čas pokusím se napsat hru která by pomáhala vylepšit orientaci, ale zkuste si zahrát takto, máte na to?

Pochlubte se záznamy zvých her, ukažte jak jste dobří!

Přeji hezkou zábavu!

Komentáře rss

Pokud hledáte službu či máte dotaz mimo téma článku, využijte prosím sekci Nabídky / poptávky.


Nebyly přidány žádné komentáře.