Kategorie: Blog

Darcovství krve - nebojte se toho!

Představa nabroušené jehly a hadičky odvádějící rudou krev z našich žil klátí mnohé do kolen, některé až k zemi. Co vy a dárcovství? Není se přeci čeho bát...

Autor: KdoSiOdJinud | Vydáno: 28.8.2009 19:28 | Přečteno: 21596x | Komentářů: 0

Jak vlastně darování krve probíhá?

5:45 - budíček

Pro mě nezvykle brzký budíček, hrabu se z postele a probírám se k celodení aktivitě. Dnes bez práce, udělal jsem si den volna a chystám se na výlet do Benešovské nemocnice. Po lehkém probrání, umytí a ošacení vyrážím bez snídaně skrz město k oné budově...

6:30 - sraz před transfuzním oddělením

Asi jako každý, kdo dělá něco takévho poprvé, nejde do této akce sám. Já měl sraz s mou kamarádkou která přivedla i přítele. Sešli jsme se přesně v 6:30 ačkoliv příjem dárců probíhá v rozmezí 6-7hodiny.

6:35 - transfuzní oddělení

Vstupujeme do nemocnice a vyhlížíme co a jak dál. Od milé paní u šatny dostáváme naše pořadová čísla a dotazník. Dotazník vyplňují nejspíše jen nováčci jako jsme byli my. Co se týče otázek v dotazníku některé mě i pobavily, dotazy typu:Nemáte žloutenku?" atd...

7:30 - karta

Po docela zdlouhavém čekání (vybrali jsme si prý ideální den, tzv. špička :-D ) jsme dostali své karty, a postupujeme k první kontrole. Kontrola se odehrává z odevzdání vzorků našich tekutin :o), které si odskočíte na wc vyřešit. Další částí této kontroly je odevzdání vzorku krve, je to taková malá příprava na to co má přijít.

7:45 - zdravotní prohlídka

Po úspěšném absolvování této kontroly přecházíte k další ordinaci, kde si projdete krátkou zdravotní prohlídkou. Přirovnal bych to k "demoverzi" klasické náctileté prohlídky.

8:30 - snídaně

Pokud je vše vpořádku, dostane se vám opět karta do ruky a můžete se nasnídat. My karty dostali a máme tedy k dispozici rohlíky a čaj, káva prý až po odběru. Mimo jiné také dostáváme odznáček kapičky krve.

8:50 - odběr

Po 20minutovém čekání se dostáváme na řadu a vcházíme společně do místnosti kde se konají odběry, místnost je dělaná pro 3 osoby zároveň (dvě pravé ruce a jedna levá). Já nastavuji pravačku, jehla lehce vklouzne do žíly a už pumpuji abych to měl zasebou. K mému užasu jsem za necelých 10minut hotov. Mám o 400ml méně krve a jsem relativně v pohodě. Nebudu zapírat pocity, které se dostaví krátce po úderu těžké železné palice do vaší hlavy, jsem jemně praštěný, ale v pohodě. :o)

9:20 - hurá domů / do práce

O 400ml krve chudší vycházíme postupně z místnosti odběru a dostáváme balíček jídla (tatranka, sardinky, paštika, rohlík, čokoláda atd...) Sváču rychle zboucháme a už se klidíme pryč z tranfuzního oddělení. Někdo jde domů, někdo do práce - já jsem ten méně šťastný a jdu do práce, ovšem únava mě přemůže a skončim u přítelkyně. Můj konec má jisté výhody - krásně jsem si schrupnul :o)

Co tím chci říci?

Když jsem ráno stál před tranfůzkou měl jsem zvláštní pocit, jehly zrovna moc nemusím, ale už jako mladší jsem se chtěl této aktivity účastnit. Pomaháme tím nejen motorkářům, ale všem - nechci být pesimista a však zkuste si sáhnout do duše - neděkovali by jste dárcům, když by jste krev potřebovali?

Článek nemá být "buzerací" a vyprovokováním těch co to ještě nezkusili, článek má být sepsáním procesu odběru. Mě osobně trochu strašilo, že jsem nevěděl do čeho jdu. Bál jsem se, že mě něco překvapí a skutečně! Překvapilo! Jehli nebyly tak strašné a celé se to odehrálo bez problému a bolesti. Můžu jen říci, že je to jeden ze způsobů jak udělat dobrý skutek, nechat se zkontrolovat od lékaře a ještě si k tomu například snížit základ daně.

Komentáře rss

Pokud hledáte službu či máte dotaz mimo téma článku, využijte prosím sekci Nabídky / poptávky.


Nebyly přidány žádné komentáře.