Kategorie: IT

Kde a jak provozovat své webové projekty?

Drtivá většina z těch co čtou tento web a nebo se sem dostanou přes vyhledávání vlastní weby. Ať už jsem tu řešil malé osobní blogy, firemní prezentace tak tu už byly i firemní prezentační stránky a nebo weby prodejní. Se zaměřením webu se mění také požadavky na kvalitu hostingu potažmo serveru na kterém je daná prezentace umístěna. Jak vidím rozhodování mezi hostingem, VPS, dedikovaným serverem nebo třebas server housingem?

Hosting, VPS, Server housing

Autor: KdoSiOdJinud | Vydáno: 23.2.2014 21:49 | Přečteno: 16782x | Komentářů: 0

Co je třeba si ujasnit, před zprovozněním webu

/* článek berte prosím jako přehled možností při rozhodování se, kam vlastně web umístit */

Jak jsem se zmínil už na začátku článku, webová stránka sama o sobě může mít mnoho podob a podle toho se liší naše nároky. Při výběru místa, kam uložíme svá data, svůj web, se nesmíme samosebou dívat jen na technické parametry a cenu. V posledních pár týdnech jsem byl svědkem toho, jak v naší malé zemičce známá a uznávaná společnost provozující server housing a například i 100% bezpečný cloud, se díky technické havárii v budově dostala mimo síť a data uživatelů se dolovala s poškozeného železa i týden, aneb reference jsou parametr neocenitelný! Pojďme se tedy podívat na ty běžné parametry.

Jaké jsou možnosti

Hosting

Po hostingu šáhnou především lidé, kteří potřebují dostat do on-line světa svou jednoduchou prezentaci, malý e-shop a podobně.

Klady a zápory

 • netřeba se starat o konfiguraci serveru
 • cena
 • limity jednotlivých služeb (timouty, mailů za hodinu apd.)
 • nemožnost přidat vlastní službu běžící na serveru

Virtuální privátní server (VPS)

Může se stát, že vám parametry dostupných hostingů nestačí a vy budete potřebovat určité specifické úpravy (chybí vám některá služba, bezpečnostní politika hostingu vám nedovoluje spouštět vaše scripty apd., osobně jsem se setkal například s potřebou konverze video formátů a podobně). S hostingem tedy spokojeni nebudete, ale nechcete zbytečně vyhazovat více peněz za vlastní server nebo si jej pronajímat. V tuto chvíli přichází na řadu VPS. Virtuální privátní server vám poskytne pohodlí podobné tomu, jako když vlastníte svůj vlastní server s plným přítupem. Rozdíl je pouze v tom, že VPS, jak už název napovídá, je virtualizovaný stroj a na jednom serveru je více uživatelů s oddělenými virtualizovanými servery.

Klady a zápory

 • kompletní správa serveru ve vlastních rukou
 • cena
 • pokud správu serveru nezvládáte samy, tak do budoucna náklady na správce
 • dělíte se o jeden fyzický stroj s více uživateli

Dedikovaný server

Chcete vlastní server a nechce se vám investovat desetitisíce za našlapanou mašinu? Je možnost si ji pronajmout a získat i služby navíc, typicky zálohování, garantované napájení, dohled. Takovým serverům o které se vám z části stará poskytovatel a HW je celý jeho se říká dedikované a jsou vhodné pro ty, co potřebují speciální požadavky (výkon apd.), ale nechtějí brát veškeré břímě vlastního serveru na sebe.

Klady a zápory

 • kompletně vše ve vlastních rukou
 • jeden stroj vyhrazený čistě pro vás
 • většinou poskytovatel ručí za HW -> bezplatné výměny
 • levnější varianta než vlastní server (nicméně dražší než hosting nebo VPS)
 • ručíte si za SW, pokud tedy nemáte zkušenosti, budou to pro vás další náklady

Vlastní server hostovaný u externí společnosti (server housing)

Pokud se přeci jen rozhodnete, že nechcete svá data zpřístupňovat externí společnosti a potřebujete vlastní server, budete s největší pravděpodobností hledat místo kam jej postavíte. Jde o to, že potřebujete dobrou konektivitu a zajištění "životních funkcí" serveru, napájení, chlazení a další nezbytené věci. Tuto službu nabízejí externí společnosti jako tzv. server housing nebo občas taky jako server hosting. Teoreticky by vám pak do dat neměl z dané společnosti nikdo lézt.

Klady a zápory

 • o HW a SW se stáráte jen a pouze vy, vše je tedy ve vaší režií od a-z
 • data jsou absolutně ve vaší správě, ext. společnosti by se k nim neměly dostat
 • sem tam si vyrazíte na výlet ke svému serveru

Co se může stát, když vyberete zle?

Škoda slov, podívejte se například na tento článek:

www.connect.zive.cz/bleskovky/skody-ze-zatopene-casablanky-se-vysplhaji-na-desitky-milionu/

Závěrem

Osobně nemám náročné webové aplikace, takže si vystačuji s hostingem a vlastním jeden svůj server pro testování webů před nasazením, postačí mi tedy konektivita z vlastního připojení. Jak jste na tom vy? Postihla vás už nějaká serverová "tragédie"? Budu jen rád za zkušenosti s jednotlivými společnostmi!

Komentáře rss

Pokud hledáte službu či máte dotaz mimo téma článku, využijte prosím sekci Nabídky / poptávky.


Nebyly přidány žádné komentáře.