Kategorie: IT

Kupte si notebook v hodnotě 15 000kč za 300kč

Dnešní doba je plná aukcí, které jsou atipické svým způsobem přihazování. Celý vtip je v tom, že vydražený předmět stojí například desetinu skutečné hodnoty což je pro kupujícího krásné, ale jak profituje prodejce? Stačí trocha důvtipu a máme řešení.

Autor: KdoSiOdJinud | Vydáno: 24.2.2010 12:05 | Přečteno: 13562x | Komentářů: 0

Aukce s poplatkem za příhoz

V aukcích o kterých je řeč, není jak se na první pohled zdá, pro dražitele výnosem cena, za kterou se předmět prodá, to vůbec ne. Abychom dostali pestrý náhled, musíme si uvědomit, že se přihazuje za jakési „kredity“ (jeden kredit se obvykle pohybuje okolo 15kč za kus).

V případě, že si kredity skutečně nakoupíme a přihodíme na dražený předmět, doba dražby se nastaví na počáteční hodnotu (nejčastěji 2-5min) a cena předmětu stoupne o 0,1Kč. Tímto způsobem se přihazuje tak dlouho, dokud nevyprší limit a nikdo už nepřihodí. Logicky vyhrává poslední přihazující.

Kolik skutečně zaplatíme za předmět?

Když vezmeme úvahu výše uvedená fakta, můžeme začít počítat. Doplníme ještě jisté informace, předmět je vydražen za 300kč, v průběhu aukce jsme přihazovali agresivně a každý 3.příhoz byl náš.

300kč = 3000příhozů
3000příhozů / 3 = 1000 našich příhozů
1000příhozů * (cena za jeden příhoz) 15kč
-------------------------------------------
15 000kč

Skutečná cena je tedy 15 000 + 300 za předmět. Takto to vypadá při agresivním přihazování. Můžeme být chytřejší a přihazovat až při konci aukce, pak se rapidně sníží náš počet příhozů, peníze za příhozy zaplatí ostatní účastníci a my budeme v plusu.

A jak je na tom dražitel? Neprodělá?

Podobným výpočtem jako u plateb, si vypočítáme čistý zisk z aukce:

300kč = 3000 příhozů
3000 příhozů = 45000kč výdělek hrubého (při platbě všech kreditů)
45000kč – 13 500kč (-30% za kredity rozdané v bonusech)
31 500kč - 14 000 (kupní cena draženého předmětu)
----------------------------------------
17 500 čistý zisk

Výdělek je pěkný a nutno brát v úvahu, že 30% příhozů převzatých z bonusů je nejspíš přemrštěné, ale nechtěl jsem hanit prodejce.

Hazard

Aukce tohoto typu se sice tváří jako aukce, ale v mnoha věcech se naklání k hazardním hrám. Reálná cena předmětu je uživateli skryta a díky příhozům a lidské přirozené rivalitě přicházejí méně zkušení „hráči“ o své peníze. Překvapilo mě, že k účasti na aukci není třeba ověření poštovní adresy, dokonce ani telefonního čísla.

Celá aukce je nastavena pro rychlé vytažení poplatků za příhozy z uživatelů. Možná by nebylo od věci si přečíst Obchodní podmínky aukce – myslím, že by se nalezly rozpory s možností účasti a podobně, nejsem právník ani jinak pověřená osoba toto kontrolovat, nechám to na jiných. :o)

Komentáře rss

Pokud hledáte službu či máte dotaz mimo téma článku, využijte prosím sekci Nabídky / poptávky.


Nebyly přidány žádné komentáře.