Kategorie: IT

Linux na USB flash disku? Elegantní řešení!

V mnoha případech potřebujeme mít při sobě nějakou distribuci linuxu, ať už je to z důvodu louskání hesel na wifi nebo odstranění hesla u přihlášení windows. Řešením jak si zachovat linux stále u sebe je USB klíčenka. Jak vytovřit elegantní a funkční klíčenku s linuxem se dozvíte v článku.

Live Linux USB

Autor: KdoSiOdJinud | Vydáno: 4.7.2011 15:36 | Přečteno: 76402x | Komentářů: 0

Co je cílem

Naším cílem je vytvořit flash disk, z kterého bude možné bootovat libovolnou distribuci linuxu nebo si linux spustit v prostředí windows pomocí virtuálního stroje VirtualBox. Vše budeme mít vyřešené tak, že na pc, kam flash zapojíme nemusí být vůbec nic instalováno.

Co potřebujeme

  • stáhněte si software Linux Live USB Creator
  • připravte si flash disk min. 4GB
  • pokud nemáme ISO obraz OS co chceme instalovat, tak připojení na internet

Velikost flash není mezní, můžete využít i 2GB paměti, ale v dnešní době je poměr cen mezi 2GB a 4GB minimální narozdíl od kapacity, kterou dostaneme.

Jak na to

Nainstalujeme software Linux Live USB Creator. Po instalaci můžeme rovnou program spustit, zobrazí se nám toto pracovní okno.

Nyní budeme postupovat shora dolů a vyplňovat požadované informace, vše je intuitivní, nic není složité - prostě nádhera! O správnosti vyplnění nás informují semafory, které ve finále musí svítit zeleně!

  1. Choose your key: připojte váš flash disk a v tomto bodě ho vyberte. Šipky dovolují načíst znova USB zařízení. (v případě, že zapojíte flash až po spuštění programu)
  2. Choose your source: zde můžete vybrat distribuci co se bude instalovat, pokud máte obraz iso nebo cd, stačí jej načíst. Pokud zatím nic takového nemáte, vyberte si položku download. Následně si vyberte distribuci, kterou chcete na flash disk instalovat (zvolte automatically) - ta bude stažena z internetu.
  3. Options: dalším krokem je nastavení vlastností. První volbou skryjeme soubory instalovaného linuxu, doporučuji volbu zaškrtnout! Formátovat flash není třeba - volbu nemusíte zaškrtávat. Poslední volbu zaškrtněte, díky ní totiž můžeme spouštět linux ve VirtualBoxu na win.
  4. pokud jsme došli až sem a vše jsme vyplnili správně, všechny semafory svítí zeleně a my spustíme instalaci kliknutím na BLESK. Hotovo!

V některých případech se nás program zeptá pomocí posuvníku na velikost vymezenou linuxu, já dávám 2GB a nemám problém.

Co jsme získali

VirtualBox Linux Live USB

V kořenovém adresáři flash disku se vytvořil adresář VirtualBox, po otevření vydíme odkazy, díky nímž můžeme virtualizovat námi instalovaný linux. To se jedná o spuštění na virtualu v běžících win. Při připojené flash a restartu se nám nabootuje os co jsme si vybrali na flash disk samotný, bez systému na pevném disku, zde je důležité mít nastavený bios pro bootovaní z flash. Starší verze biosu to neumí, bohužel.

Co se týče používání flash disku jako datového uložiště, použití zůstává stále stejné, pouze místo, které zabírají skryté soubory linuxu si z flash "nevycucáme", to je logické. Osobně jsem si na flash zkopíroval několik užitečných aplikací z portableapps.com, najdete zde široký výběr všeho možného s možností vcelku hezkého zpracování. Hodně štěstí při tvorbě univrzální klíčenky...

Komentáře rss

Pokud hledáte službu či máte dotaz mimo téma článku, využijte prosím sekci Nabídky / poptávky.


Nebyly přidány žádné komentáře.