Kategorie: Blog

Různorodost podnikových informačních systémů

V mnoha firmách se používá mnoho řešení, mnohdy firmy používají své vlastní informační systémy, jindy zas sáhnou po hotovém řešení. Jak vybrat ten správný informační systém a zbytečně nešlápnout vedle? V minulém článku jsme se řešili jak rozjet podnikání on-line, nyní si povíme jak nastavit firmu tak, aby fungovala.

Podnikové informační systémy

Autor: KdoSiOdJinud | Vydáno: 28.9.2014 11:32 | Přečteno: 13522x | Komentářů: 0

Co vlastně od informačního systému (IS) očekáváte?

Požadavky na informační systém mohou být různorodé. V prvé řadě je třeba si říci, proč vlastně informační systém chceme nasadit a jaké výsledky od něj očekáváme. Pokusím se uvést pár příkladů, požadavky jednotlivých firem mohou být ale diametrálně odlišné, proto výčet neberte jako směrodatný:

 • správa zaměstnanců - (např. řízení docházky, výplat, účetní software)
 • správa klientů - (informační systém může obsahovat veškeré informace o vašich zákaznících a zprostředkovávat tak zaměstnancům rychlý přístup k informacím, které v danou chvíli potřebují)
 • plánování - ať už jde o dlouhodobé, střednědobé nebo krátkodobé plány na úrovni ticketovacího systému, vždy lze plánování navázat na informační systém
 • přístup zaměstnanců k datum - firma může pracovat s velkým množstvím dat, IS může zprostředkovat zjednodušený přístup a vyhledávání nad rozsáhlými databázemi rozmístěnými na různých místech. Vyhledávání pak může probíhat na místě jediném.

Pokud máte jasnou představu

Pokud máte jasnou představu, co od podnikového software očekáváte, budete chtít pravděpodobně IS za co nejmenší cenu. Ušetřit můžete především na výběru některého z univerzálních systémů, který již existuje, má dané funkce (mnohdy na principu zakoupení rozšíření resp. funkcionality, za měsíční nebo roční poplatek).

Takto již hotový software má několik výhod, avšak i několik nevýhod. Z mého pohledu je to zhruba takto:

 • nižší cena
 • neustálý vývoj a aktualizace na pozadí
 • většinou rychlé nasazení
 • pravidelné poplatky (měsíční / roční)
 • specifické funkce mohou chybět -> výdaje za doprogramování

Naopak u systému, který si budete nechávat psát se budete potýkat zhruba s tímto výčtem:

 • dokonalé řešení přesně pro vaše potřeby
 • bez daších poplatků (nepočítáme-li další vývoj)
 • dražší - budete si muset zaplatit programátory, jak pro vývoj tak budoucí správu
 • nasazení není otázkou týdne, následné ladění aplikace může trvat i roky

Po výběru varianty IS hurá do toho

Vybrali jste si "Vlastní řešení"

Při výběru vlastního řešení (např. výběr ekonomického systému) Vás nyní čeká těžká a trnitá cesta hledání správného studia (lépe než jednotlivce je lepší softwarové studio, jednotlivec vám práci může ze dne na den "zabalit", u studia je tato šance menší - myšlenka ošetření právní vztahu smlouvou je úsměvná, na trhu je spousta podnikatelů spoléhajících bezmezně na podepsaný papír a doteď ostrouhali, spory se totiž vedou dlouho. Proto jak jsem psal doporučuji uvažovat tak, aby jste měli vždy "zadní vrátka".

Po nalezení správného studia budete požádáni o dokumentaci toho, co požadujete. Toto je klíčový okamžik a ze zkušenosti vím, že mnoho firem právě tento krok zdárně podceňuje. Mějte připravený dokument, v kterém bude jasně a jednoznačně sepsáno, co systém bude umět. Nesmí být žádný prostor pro představivost nebo jakékoliv otázky. Pokud dáte dokumentaci přečíst neznalému, nesmí se vás na nic zeptat, pokud se zeptá - máte to špatně! :)

Po konzultaci dokumentace s firmou začíná běh na dlouhou trať, budete čekat a čekat, ovšem výsledek může být pro vás naprosto dokonalý.

Budete hledat "Hotové řešení"

Hotové řešení Vám může hodně práce ulehčit, ale může se stát, že budete požadovat vlastnost, kterou daný systém nebude podporovat. I přes toto se lze přenést v případě, že poskytovatel Vám vyjde vstříc a funkcionalitu za úplatu přidá. Tato situace se může značně prodražit, proto se na tyto věci informujte předem - uvědomte si, že jakmile začnete některý ze systémů použivat, přechod na jiný bude velice obtížný a mnohdy i nemožný. Příkladem již hotového podnikového řešení informačního systému může být například firma SAUL, která nabízí svůj vlastní podnikový software.

Závěrem

Při výběru informačního systému buďte velice obezřetní, informujte se předem na ceny, možnosti rozvoje a přizpůsobení. Také si zkontrolujte zázemí firmy, pokud investujete čas své firmy do přechodu na podnikový informační software, je pak nemilé zjistit, že Vám vybraná aplikace nevyhovuje a musíte přecházet jinam. Další nehezkou situací je, že firma poskytovaný software přestane vyvíjet. Nicméně všechna tato rizika stojí za to nasazení IS zvážit. Přidaná hodnota jednotného systému pro firmu je vždy obrovská.

Komentáře rss

Pokud hledáte službu či máte dotaz mimo téma článku, využijte prosím sekci Nabídky / poptávky.


Nebyly přidány žádné komentáře.