Kategorie: Blog

Staré logické hry aneb procvičte si mozkové závity

Jedním z herních žánrů, kterým se daří a dařilo mezi českými vývojáři, jsou hry logické. Má to svůj smysl, protože v době českého PC pravěku nebylo na nějaké Doomy dost peněz, ani schopností. V dnešním přehledu nejlepších starých logických her proto najdete hned tři české zástupce.

Staré hry

Autor: KdoSiOdJinud | Vydáno: 17.9.2013 8:06 | Přečteno: 20496x | Komentářů: 0

Vlak

Znáte Vlak? Ne ten zpožděný, kvůli kterému nestíháte školu, práci, rande,… ale ten, který vyšel už v roce 1993 jako freeware, aby nedal spát tisícům hráčů, kteří se nechali chytit do spárů jeho ďábelské obtížnosti. Přitom princip je velmi jednoduchý, jde o Hada převlečeného za parní mašinku, která sbírá různé předměty a na konci kola musí projet vraty. Levely jsou ale tak záludně vystavěny, že je budete později opakovat znovu a znovu, znovu, znovu, znovu…………………………a pak to naštvaně vypnete, aby vám to nedalo spát a další den to zkoušeli znovu a…dál to už znáte.

Vlak si můžete stáhnout ZDE

Vlak

Sokoban

Sokoban je na tom podobně jako Vlak. Graficky nejde o žádný zázrak, ale obtížnost a těžké logické hádanky zajišťují, že si ho oblíbíte. V této hře přemisťujete kameny umístěné po mapě do předem určených pozic, což je velmi těžké. Jeden špatný pohyb a můžete hrát znovu, protože si uzavřete přístupovou cestu. Hra navíc počítá počet vašich tahů, takže jestli chcete být nejlepší, musíte být i efektivní.

Sokoban si můžete stáhnout ZDE

Dizzy

Opravdu frustrující pohádka, i tak by se dal Dizzy nazvat. Působí nevinně, ba i roztomile, ale dá vám pořádně zabrat. Rozhodně nejde o hru pro děti, které by skončily hned na první obrazovce. I díky vysoké obtížnosti jde ale o skvělé dobrodružství. V roli Dizzyho budete sbírat různé předměty, přeskakovat propasti a řešit hádanky, které naštěstí dávají smysl, byť vyžadují i nemalou dávku fantazie.

Dizzyho si můžete stáhnout ZDE

Dizzy - stará hra

Fish Fillets

Kdybychom hry řadili podle obtížnosti, na samém vrcholu by mohly být Fish Fillets, které vyžadují až děsivou dávku logických schopností. V roli dvou rybek budete řešit zapeklité úkoly a navíc si užijete i spoustu zábavy díky svéráznému humoru, který hrou ve velkých dávkách prostupuje. Další důkaz, že české hry mohou patřit k těm nejlepším na světě.

Fish Fillets si můžete stáhnout ZDE

Supaplex

Supaplex skvěle rozvíjí populární Boulder Dash a ve všech ohledech ho předčí. Hlavně se ale lépe hraje a graficky jde snad o jednu z nejnápaditějších her vůbec. Pohybujete se totiž v prostředí plném elektronických součástek. V každém kole, kde některé předměty padají přirozeně dolů, když nemají oporu, se snažíte sebrat požadovaný počet infotronů a najít Exit. Možná to zní snadně, ale vůbec tak primitivní to není, obzvláště po několika zahřívacích kolech.

Supaplex si můžete stáhnout ZDE

Supaplex - stará hra

DOSBox

Na závěr ještě upozornění. Ke hraní většiny her z tohoto přehledu budete potřebovat ještě emulátor DOSBox. Jeho použití je snadné a na případné nesrovnalosti určitě najdete odpověď v tomto článku.

Komentáře rss

Pokud hledáte službu či máte dotaz mimo téma článku, využijte prosím sekci Nabídky / poptávky.


Nebyly přidány žádné komentáře.