Kategorie: Blog

Wordpress a problémy s FTP na localhostu

Spousta z Vás co pracují s Wordpressem má své testovací rozhraní na localhostu. Já to tak mám také a protože se rád dělím o poznatky a nové fičury na různých forech, sem tam mi příjde i otázka právě na wordpress do emailu nebo na FB. Dotazy na FTP na localhostu se začaly množit a proto vzniká tento rychlý post pro rychlejší vyřešení.

Wordpress

Autor: KdoSiOdJinud | Vydáno: 19.1.2014 20:36 | Přečteno: 15839x | Komentářů: 0

Wordpress na localhostu

Tento návod je spíše to-do pro ty co s tvorbou začínají, ten kdo tvoří déle uvidí článek jako zbytečný a jednoznačný, ale nováčkům snad pomůže. :)

Instalace a rozběhání wordpressu bude v těchto krocích:

Předpokládejme, že máte funkčně rozběhnuté PHP a MySql. Pokud ne, návod můžete lehce vygooglit, popř. pochytit z tohoto článku. Popis bude uváděný pro linux, ale na win budete mít většinu věcí hodně podobnou, v komentářích můžeme vyřešit rozdílnosti.

 • vytvoření adresáře pro web
 • nakopírování instance wordpressu
 • nastavení localhostu a instalace
 • přihlášení
 • fixnutní problému s ftp

Vytvoření adresáře pro web

Defaultně se web umísťuje do adresáře "/var/www/nazev-webu", budem tedy vytvářet adresář pro web co nám pojede například na doméně mujweb.cz, takže pro přehled vytvoříme adresář /var/www/mujweb.cz :

sudo mkdir /var/www/mujweb.cz

Nakopírování instance wordpressu

Nyní do vytvořeného adresáře nakopírujeme soubory wordpressu, ty můžeme stáhnout lokalizované zde.

Nastavení localhostu a instalace

Protože wordpress si při instalaci a i průběžné práci ukládá (nehledě na prasečinky co občas dělají pluginy) do databáze doménu na které běží, není vhodné mít testovací prostředí na adrese ve formátu "localhost/mujweb.cz". Lze sice při migraci na web automaticky projít db a změnít localhost/mujweb.cz na samotný mujweb.cz, ale vytváří se tím prostor pro zbytečné chyby a komplikace. Proto je lepší následující nastavení:

 • V nastavení apache si do "/etc/apache2/sites-available" přidáme záznam o naší instanci webu a to tak, že přidáme soubor "mujweb.cz.conf", který bude obsahovat zhruba toto:


  ServerAdmin webmaster@localhost

  ServerName www.mujweb.cz
  ServerAlias mujweb.cz

  DocumentRoot /var/www/mujweb.cz

  Options FollowSymLinks
  AllowOverride All


  Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
  AllowOverride All
  Order allow,deny
  allow from all


  ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/error.log

  LogLevel warn

  CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/access.log combined

  ...a načteme:

  sudo a2ensite mujweb.cz sudo service apache2 reload

 • Nyní musíme zeditovat hosts, aby jsme "oklamali" DNS a web se nám načítal na správné adrese. Otevřeme si tedy soubor "/etc/hosts" a přidáme následující řádku:
  127.0.0.1 mujweb.cz
 • Teď při zadání v prohlížeči www.mujweb.cz by jsme se měli dostat na výzvu k instalaci wordpressu, ta vyžaduje zadání přístupových údajů k DB (kterou si vytvoříme předem, ale instalace samotného wordpressu je na jiný článek a navíc je všade popsaná, zde bych rád popsal jen fičury, které je dobré používat).

Přihlášení

Přihlášení je tradičně na adrese www.mujweb.cz/wp-admin, po přihlašení pravděpodobně zjistíte, že nemáte plně aktuální verzi wordpressu, proto projděte všechny potřebné aktualizace a proveďte je. Wordpress je relativně bezpečný při dodržení několika zásad a těmi jsou obezřetnost při používání pluginů a neustálé aktualizace (témat, pluginů a i samotného jádra).

Fixknutí problému s FTP

Pravděpodobně jste se setkali s touto hláškou:

Všemožně na forech wordpressu se radí jak rozběhat ftp, jak správně přiřazovat práva, různé výjimky atd... To vše je ale zbytečně složité, minimálně v posledních pár verzích wp funguje globální definice "FS_METHOD", která nám problém vyřeší. Stačí do souboru wp-config.php v root adresáři přidat následující řádku:

/** Fix FTP on localhost */ define('FS_METHOD', 'direct');

Tadáá, je po problému. Článek je stručný a okrajový, je to spíš náhled na řešení jak mít na localhostu WP nainstalovaný, aby se předešlo problémům s migrací na hosting, jakékoliv komentáře ocením.

Komentáře rss

Pokud hledáte službu či máte dotaz mimo téma článku, využijte prosím sekci Nabídky / poptávky.


Nebyly přidány žádné komentáře.